آشنایی با مشهورترین کتاب‌های هخامنشی

اگر دنبال شناخت کامل امپراطوری عظیم هخامنشی هستید...

در این مطلب قصد داریم شما را با تعدادی از بهترین کتاب‌های مربوط به تاریخ هخامنشیان آشنا کنیم. بهتر است در ابتدا در زمینه پیدایش هخامنشیان و چند پادشاه بزرگ آن توضیحاتی ارائه کنیم. با کتابخانه تاریخ ما همراه باشید. همچنین از زحمات علی کهریزی در آماده سازی و انتشار این کتب قدردانی و تشکر می‌کنیم.

شاهنشاهی هخامنشی (۵۵۰–۳۳۰ پیش از میلاد)، معروف به شاهنشاهی پارس در ادبیات غربی، یک شاهنشاهی باستانی ایرانی بود که به دست کوروش بزرگ بنیاد نهاده شد. این دولت نزدیک به همه جهان پیشرفته آن روز را دربرمی‌گرفت و از این رو، شاهنشاهی هخامنشی نخستین و تنها پادشاهی بود که همه جهان را برای بیش از دو سده یکپارچه کرد. شاهنشاهی ایران در اوج گستره خود در سال ۴۸۰ پیش از میلاد هشت میلیون کیلومتر مربع، از دره سند در هند تا رود نیل در مصر و ناحیه بنغازی در لیبی امروز و از رود دانوب در اروپا تا آسیای مرکزی، گسترش داشت که آن را بزرگترین شاهنشاهی باستانی تاریخ جهان نمود.

این شاهنشاهی بر مردمان گوناگون از کشورها و تیره ها و با دین های رنگارنگ فرمان می‌راند و تبارها و نژادهای بسیاری با آداب و آیین ویژه خود در سرزمین هخامنشی در آشتی و آسایش زندگی می‌کردند و فرهنگ خود را پاس می‌داشتند. در حقیقت ویژگی برتر این پادشاهی ارزش نهادن به آزادی یکایک مردمان از هر تباری که بودند و بزرگداشت نظم و قانون و سرمایه گذاری در هنرها و فرهنگ بومی و همچنین گسترش بازرگانی بود. کارل شفُلد می‌نویسد: «تمدن بزرگی مانند تمدن هخامنشی را نمی‌توان از روی بازتابهایی که پذیرفته شناخت. راست آن است که نقش این چنین تمدنی درست در نیرویی است که آن را به گردآوری همهٔ این بخشهای گوناگون در یکپارچگی توانا ساخته‌است.»

کتاب‌های زیادی در زمینه حکومت هخامنشیان و سرگذشت و عملکرد پادشاهان ین سلسله نوشته شده که از جمله آنها میتوان به تاریخ هرودوت، تاریخ پارس، کوروپدیا یا کوروش‌نامه، تمدن هخامنشی، تاریخ شاهنشاهی، تاریخ امپراتوری هخامنشیان، کوروش کبیر، تخت‌جمشید، آناباسیس و امپراتوری بزرگ هخامنشیان اشاره کرد. در ادامه این مطلب به بررسی برخی از این موارد خواهیم پرداخت.

کتاب تاریخ هرودوت

کتاب تاریخ هرودوت نوشته هرودوت است. این کتاب در قرن پنجم پیش از میلاد و به سبکی ماهرانه نگارش شده است. با توجه به اینکه هرودوت دارای اطلاعات گسترده‌ای در زمینه تاریخ ملت‌های قدیم و جغرافیای زمان خود داشت، کتاب او یکی از شاهکارهای دنیا محسوب می‌شود. به گونه‌ای که این کتاب با عنوان پدر تاریخ نیز شناخته می‌شود و تا مدت زمان زیادی به عنوان سرمشق تاریخ‌نویسی مورد استفاده قرار می‌گرفت. با توجه به اینکه تعریف تاریخ کتاب تاریخ هرودوت در زمان هخامنشیان صورت گرفته و اداره سرزمینی که هرودوت در آن زندگی  می‌کرد، تحت استیلای ساتراپ‌های ایرانی بود و مولف اطلاعات کاملی نسبت به اقوام ایرانی و خصوصیات پادشاهان آن داشت، کتاب وی کمک زیادی به کشف اسرار تاریخ ایران در زمان حکومت سلسله هخامنشیان کرد.

دانلود کتاب تاریخ هرودت (جلد اول)

دانلود کتاب تاریخ هرودت (جلد دوم)

دانلود کتاب تاریخ هرودت (جلد سوم)

دانلود کتاب تاریخ هرودت (جلد چهارم)

دانلود کتاب تاریخ هرودت (جلد پنجم)

کتاب کوروش نامه گزنفون

کوروپدیا یا کوروش‌نامه طولانی‌ترین نوشته گزنفون با موضوع کوروش بزرگ است. گزنفون یکی از سپاهیان آتنی بود که در سده پنجم پیش از میلاد زندگی می‌کرد. وی در کوروپدیا شیوه‌های زندگی، پرورش و آموزش کوروش بزرگ را به رشته تحریر در آورده است. در حقیقت کوروش‌نامه یا کوروپدیا یک رمان سیاسی به شمار می‌رود که با لفظی ساده در زمینه آموزش فرمانروایی آرمانی صحبت کرده است. گزنفون در کوروش‌نامه از پادشاهی کوروش بزرگ به عنوان یک نمونه ایده‌آل یاد کرده که توانست بر مردمی با مذاهب مختلف از اقوام متفاوت به صورت عادلانه حکومت کند.

در حقیقت وی با استناد به تاریخ سعی در بیان کردن روشی اخلاقی برای حکومت بر جامعه دارد.

دانلود کتاب کوروش نامه

کتاب از زبان داریوش

نویسنده : پروفسور هاید ماری کخ / کتاب از زبان داریوش منبعی مهم برای شناخت ، امور اقتصادی ، مملکت داری ، امور درباری ، امور اجتماعی ….. امپراتوری هخامنشی دوران شاهنشاه داریوش بزرگ است. پروفسور ماری کخ به زیبایی و دقت به شرح امور شاهنشاهی هخامنشی عهد داریوش شاه میپردازد . کتاب همراه تصاویر بسیار است و برای خوانندگان جذابیتی خاص دارد .

تعداد صفحات : ۲۴۹

دانلود رایگان کتاب از زبان داریوش

کتاب بنیاد استراتژی در شاهنشاهی هخامنشیان

این کتاب نوشته نصرتالله بختورتاش بوده و منطبق  با اسم آن بنیاد استراتژی حکومت هخامنشیان را مورد بحث و بررسی قرار می‌دهد. با وجود این که کلمه استراتژی در سال‌های پیش از میلاد نیز کاربرد داشته اما استفاده از آن در معانی و مفاهیم مختلفی معمول بوده است.

با این حال همواره نشان‌دهنده اقدامات اجتماعی، سیاسی و نظامی با توجه به موقعیت جغرافیایی بوده است. با در نظر گرفتن نقش مهم استراتژی در جهان و تاثیر آن بر زندگی اجتماعی ملل مختلف و تصمیم گیری‌های حساس حکومتی، در این کتاب بنیاد استراتژی هخامنشیان مورد بحث و بررسی قرار گرفته است.

دانلود کتاب بنیاد استراتژی در شاهنشاهی هخامنشیان

کتاب تمدن هخامنشی

این کتاب نوشته علی سامی است. تمدن در لغت به معنای شهرنشینی است یعنی درست زمانی که انسان تصمیم گرفت به جای سکونت در  غار جنگل و صحرا، شروع به  ساخت خانه روستا و شهر کرده و در دسته ها و جمعاعات زندگی کند.

تمدن هخامنشیان  و ساسانیان نسبت به سلسله‌های دیگری که در تاریخ ایران حکومت کردند از امتیازات بیشتر و جایگاه  ارزشمندتری برخوردار بوده است و به همین دلیل تاثیرگذاری بیشتری بر تمدن سایر ملل داشته‌اند.

در کتاب تمدن هخامنشی به موضوعاتی از جمله  خط، زبان، دانش و آموزش و پرورش هخامنشی پرداخته شده است. در ابتدای این کتاب تعریفی از تمدن از این نویسنده بیان شده و در ادامه اهمیت تمدن هخامنشی مورد بررسی قرار گرفته است.

کتاب لشکرکشی کوروش

لشکرکشی کوروش، یا، بازگشت ده‌هزار نفر

گزنفون در این کتاب به موضوع لشکرکشی کوروش کوچک برای جنگ با برادرش اردشیر دوم جهت به دست آوردن تاج و تخت ایران پرداخته است. این کتاب صد و ده سال پیش به فارسی ترجمه شد. در این کتاب حوادث به صورت داستان از شرح حال کوروش تا بازگشت سربازان یونانی به کشورشان بیان شده است.

دانلود کتاب لشکر کشی کوروش

کتاب تاریخ سیاسی هخامنشی

دانلود کتاب تاریخ سیاسی هخامنشی » کتابخانه رایگان تاریخ مانویسنده : محمد .ع. داندامایف  / این کتاب شامل تاریخ هخامنشیان از دودمان های محلی پارسی تا سقوط امپراتوری توسط اسکندر است .
این کتاب بسی مهم می باشد که در غرب بسیار مورد توجه قرار دارد که به شرح نبرد ها ، رویداد ها. و سیاست امپراتوری جهانی هخامنشی می پردازد.  این کتاب توسط مورخ روسی نوشته شده و منبعی مهم در شناخت تاریخ هخامنشیان و ایران است
تعداد صفحات : ۵۴۳

دانلود کتاب تاریخ سیاسی هخامنشی

کتاب تاریخ شاهنشاهی هخامنشی

نویسنده : آلبرت تن آیک اومستد/ این کتاب کتابی بسیار ارزشمند و مهم می باشد و اطلاعات مهمی را درمورد تاریخ هخامنشی در اختیار خواننده قرار میدهد . این کتاب در ۳۷ فصل از خاستگاه ایرانیان شروع شده تا سقوط امپراتوری توسط اسکندر به اتمام میرسد و به زیبایی به وقایع ، حوادث ، نبرد ها ، معماری ، اقتصاد و مملکت داری امپراتوری هخامنشی میپردازد .

تعداد صفحات : ۷۹۷

دانلود کتاب تاریخ شاهنشاهی هخامنشی

کتاب کوروش رهایی بخش

نویسنده : دکتر شروین وکیلی/ کوروش رهایی بخش کتابی است در مورد شاهنشاه کوروش بزرگ بنیانگذار نخستین و بزرگترین امپراتوری تاریخ جهان است ./ این کتاب شامل ۶ بخش است و منبعی مهم در شناخت شخصیت ، هویت ، فتوحات ، عملکرد ، و جایگاه کوروش بزرگ است.

تعداد صفحات : ۷۴۰

دانلود کتاب کوروش رهایی بخش

کتاب لشکر کشی خشایارشا به یونان

نویسنده : پروفسوز چارلز هیگ نت/ پروفسور چارلز هیگ نت ۳۴ سال تمام موضوع لشکرکشی خشایارشا به یونان را در کالج هرت فورد دانشگاه آکسفورد تدریس کرد. این کتاب را در دوره بازنشستگی در پایان نیم قرن تحصیل به نگارش درآورد. ایشان منازعات ایران و یونان را با گونه ای شکافت که کتاب اش مرجعی بی چون چرا شد . این کتاب به شرح تمام و کمال حمله خشایارشاه به یونان با بی طرفی میپردازد .

تعداد صفحات : ۵۰۶

دانلود کتاب لشکر کشی خشایارشا به یونان

کتاب پادشاه پارسی داریوش یکم

نویسنده : پیتر یولیوس یونگ / کتاب همانطور که از اسمش پیداست در مورد داریوش بزرگ است .

نویسنده به شرح چگونگی به تخت نشستن داریوش ، چگونگی نبردها ، سرکوب شورش ها، برسی وقایع کتیبه بیستون ، نبردهای بعدی داریوش ، چگونگی ساتراپی ها و خدمات داریوش بزرگ با سبک خاصی میپردازد .
تعداد صفحات : ۲۱۷

دانلود کتاب پادشاه پارسی داریوش یکم

کتاب ایران در زمان هخامنشیان

نویسنده : دکتر مرتضی احتشام /این کتاب با موضوع وضعیت ایران بزرگ در دوران شاهنشاهی هخامنشی است .

دارای دو بخش کلی می باشد که به برسی منابع دست اول یعنی کتیبه ها ، برسی منابع یونانی ، امور اقتصادی ، شهرب نشین ها ، شهرها ، و چگونگی سازمان شاهنشاهی ، دین و مذهب هخامنشیان میپردازد .

تعداد صفحات : ۳۷۷

دانلود کتاب ایران در زمان هخامنشیان

کتاب فرمان های شاهنشاهان هخامنشی

نویسنده : رلف نارمن شاپ / کتاب نام برده مربوط به کتیبه های شاهنشاهان هخامنشی است .

این کتاب ، شامل عکس کتیبه خط میخی ، نوشتار زبان پارسی باستان و ترجمه کتیبه ها به طور دقیق است .

خواننده کتاب میتواند با تمام سخنان شاهنشاهان هخامنشی در کتیبه ها آشنایی پیدا کند. تعداد صفحات : ۱۹۱

دانلود کتاب فرمان های شاهنشاهان هخامنشی

کتاب تاریخ نظامی ایران، جنگ های دوران مادها و هخامنشی

نویسنده : نصرت الله مشکوتی / این کتاب به برسی و شرح نبرد های مادها با آشوریان … و و نبرد های دوران شاهنشاهی هخامنشی ، نوع سلاح ها ، ابزار ها ، ….. است .

کتاب دو قسمت کلی است . که شامل نبردهای دوران شاهنشاهان هخامنشی یعنی نبرد با لیدی ، بابل ، مصر ، یونان ، مقدونیه ، سکاها ….. در دوران هخامنشی است . کتاب حاظر نوشته یکی از پژوهشگران ایرانی است .

تعداد صفحات : ۴۶۹

دانلود کتاب تاریخ نظامی ایران (دوجلد)

کتاب تاریخ ایران باستان

Image result for ‫کتاب تاریخ ایران باستان‬‎نویسنده : حسن پیرنیا / کتاب تاریخ ایران باستان شامل سه جلد است که جلد اول و نصف جلد دوم آن مربوط به تاریخ هخامنشیان است .

کتاب در سال ۱۳۱۱ نوشته شده است . و یکی از مهم ترین و پر خواننده ترین کتاب های تاریخ ایران باستان است که منبعی مهم برای کتب دیگر شد .

کتاب نوشته جناب حسن پیرنیا تمام و کمال به تاریخ ایران باستان بخصوص شاهنشاهی هخامنشی از همه نظر میپردازد .

تعداد صفحات جلد اول : ۷۵۴ / تعداد صفحات جلد دوم : ۸۵۴

دانلود کتاب تاریخ ایران

کتاب پوشاک هخامنشی ها و مادی ها در تخت جمشید

نویسنده: جلیل ضیائپور این کتاب ، کتابی جذاب حتی برای کسانی که به تاریخ علاقه ندارند می باشد.

کتاب بسیار خواندنی و دقیق ، و همراه با تصاویر زیبا و فراوان است که جذابیت خاصی به آن میدهد . این کتاب به برسی مو شکافانه و معرفی پوشاک مردم ایران در عهد ماد و هخامنشی است .

کتاب نام برده شده کتابی بس مهم برای فرهنگ و حوزه میراث فرهنگی ایران زمین است .
تعداد صفحات : ۲۳۵

دانلود کتاب پوشاک هخامنشی ها و مادی ها در تخت جمشید

کتاب زنان هخامنشی

نویسنده : ماریا بروسیوس / کتاب با موضوع وضعیت زنان دوران هخامنشی و منبعی مهم در مطالعه شاهنشاهی هخامنشی است . که در سال ۱۳۸۱ به چاپ رسید

این کتاب مهم به برسی ، معرفی ، وضعیت اجتماعی ، سیاسی ، زنان دربار و ملکه های هخامنشی بر اساس منابع کتیبه ها و نوشته های یونان میپردازد .

تعداد صفحات : ۲۶۹

کتاب هزاره های گمشده

نویسنده : پرویز رجبی / کتاب شمال ۵ جلد است ، جلد دوم و سوم مربوط به تاریخ امپراتوری جهانی هخامنشی است .

جلد دوم تاریخ هخامنشیان به روایت دیگر : این جلد از مروری بر آشور ، تاریخ ایلام و شاهنشاهی ماد است . تاریخ هخامنشیان از کوروش بزرگ شروع شده و تا فوت داریوش بزرگ به اتمام میرسد . کتاب مورد نظر تمام و کمال از نظر رویداد و ، وقایع ، تاریخ سیاسی به تاریخ هخامنشیان میپردازد

جلد سوم : این جلد از به تخت نشینی خشایارشا پسر داریوش شاه شروع شده و تا سقوط امپراتوری توسط اسکندر به اتمام میرسد . نگارش این کتاب تخصصی و ماهرانه است و اطلاعات زیادی در مورد هخامنشیان در اختیار خواننده قرار میدهد.

تعداد صفحات جلد دوم: ۴۴۷ / تعداد صفحات جلد سوم: ۳۸۲

کتاب سرزمین جاوید

نویسندگان : ماریژان موله _ هرتسفلد _ گیرشمن / این کتاب ۴ جلد است . جلد اول ، دوم و نصف جلد سوم مربوط به تاریخ شاهنشاهی هخامنشی است .

این کتاب سبک نوشتار به سبک کلاسیک یونان است. کتابی جذاب که خواننده را به دوران هخامنشی میبرد .

تعداد صفحات جلد اول :۶۵۳
تعداد صفحات جلد دوم :۶۲۹
تعداد صفحات جلد سوم: ۶۱۷
تعداد صفحات جلد چهارم :۶41

دانلود کتاب سرزمین جاوید (جلد اول)

دانلود کتاب سرزمین جاوید (جلد دوم)

دانلود کتاب سرزمین جاوید (جلد سوم)

دانلود کتاب سرزمین جاوید (جلد چهارم)

کتاب داریوش سوم آخرین شاه بزرگ

نویسندگان : یزدان صفایی /کتاب در مورد شخصیت و زندگی و عملکرد داریوش سوم آخرین شاه هخامنشی است .

برخلاف گفته های یونانیان که سعی در تخریب داریوش سوم داشته اند نویسنده با برسی منابع شخصیت و چهره واقعی این آخرین پادشاه جهانی را آشکار کرده است .

کتاب شرح سقوط امپراتوری توسط اسکندر و مقدونیان است.

تعداد صفحات : ۱۰۸

کتاب حیات مردان نامی

نویسندگان : یزدان صفایی /سرداران و حکام و فرمانروایان و شاهان .

این کتاب زندگی نام قیصران و آزادمردان و نامورانی است که در روزگار کهن به سبب کرداری یا تقوا و فضیلتی مشهور و زبانزد بودهاند. پلوتارک به سببسبک ویژهاش در نویسندگی که اغلب شیو ٔه همپرسی افلاطونی را به کار میبرد و هم چنین به جهت روش و برداشت خاص فلسفی و اخلاقی و سیاستش که در نوشتههای او منعکس است از دیر باز سخت مورد پسند مردمان بوده و از اقبال خاص و عام برخورداری داشتهاست. در این کتاب سرگذشت و تاریخ شاهان و مردان بزرگ هخامنشی و شرح یورش اسکندر و سقوط امپراتوری هخامنشی است . بجز تاریخ هخامنشی این کتاب شرح زندگی شاهان مردان بزرگه تاریخ اشکانیان ، یونان ، روم … نیز می باشد. کتاب حیات مردان نامی یکی از منابع مهم تاریخ هخامنشیان است.

 

دانلود کتاب حیات مردان نامی (جلد اول)

دانلود کتاب حیات مردان نامی (جلد دوم)

دانلود کتاب حیات مردان نامی (جلد سوم)

دانلود کتاب حیات مردان نامی (جلد چهارم)

کتاب تاریخ هخامنشیان

نویسندگان : آملی کورت

این کتاب محصول یکی از آخرین پژوهشها درباره تاریخ خاورمیانه و بویژه ایران باستان است و مؤلف در کار خود از جدیدترین پژوهشهای تاریخی و باستانشناسی در مورد تاریخ امپراتوری هخامنشی بهره میجوید.

منابع
• پارسیان و مادها
• تشکیل امپراتوری
• تاریخ هخامنشی و مشکلات آن
• ساختار امپراتوری هخامنشی و آیینهای پادشاهی

تعداد صفحه : ۱۵۹

دانلود کتاب تاریخ هخامنشیان

کتاب داریوش دادگر

نویسندگان : دکتر شروین وکیلی

کتاب داریوش دادگر کتابی بسیار بسیار مهم در مورد شاهنشاه داریوش بزرگ و نظم هخامنشی و ظهور من پارسی است که توسط یکی بزرگان و پژوهشگران بزرگ کشور عزیزمان جناب دکتر شروین وکیلی با مهارت و بسیار مو شکافانه و منظم نوشته شده است .

این کتاب به زیبایی و با کیفیت عالی و با نظریات جدید تمام و کمال به همه مسئله های دوران پادشاهی داریوش ، و شخصیت خود وی میپردازد . پیشنهاد میکنیم حتما این کتاب را مطالعه بفرمایین

تعداد صفحات : ۱۱۷۱

دانلود کتاب داریوش دادگر
Subscribe
دنبال کردن
guest
18 دیدگاه ها
most votedبیشترین رای
جدیدترین قدیمی‌ترین
Inline Feedbacks
View all comments
reza
reza
2020-03-28 3:44 ب.ظ

عالی بود دستتون درد نکنه

Zahra
Zahra
2020-03-30 2:59 ب.ظ

عالی بود کاش 6کتاب دیگر پوشاک نوشته مرحوم استاد جلیل ضیاپور را نیز در کانال قرار می دادید

آرش اسدیان
آرش اسدیان
2020-05-01 11:17 ب.ظ

بسیار عالی بود سپاس

بهروز
بهروز
2020-05-05 10:27 ق.ظ

با سلام کار بسیار ارزشمندی انجام داده اید. و من یک سوال داشتم به نظر شما بزرگترین معلم و استاد در تاریخ ایران باستان چه کسی است؟

علی آذرداد
علی آذرداد
2020-04-24 5:44 ب.ظ

باتشکر از ارائه کتب نفیس و ویژه هخامنشیان سبب تمر کزوپیشگیری وهدر رفتن مطالعه
گردید.خواهشمند است با دیگر انتشارات کتب هماهنگی فرمائید تانسخه هایpdf بیشتری درشبکه تاریخ ما قرار گیرد

ali
ali
2020-06-12 2:32 ب.ظ

از لطف شما بسیار سپاسگزارم

harem
harem
2020-10-30 12:05 ق.ظ

چرا کتاب امپراطوری هخامنشی نوشتە پیر بریان نیست؟

علی
علی
Reply to  harem
2021-11-06 12:00 ب.ظ

چون پی دی اف نشده است .

علی
علی
2020-12-29 10:52 ق.ظ

عالی، از زحمات حضرتعالی بسیار سپاسگزارم، مجموعه ای از فرهنگ و تاریخ سرزمینمان که دومی ندارد- عالی عالی …

فرشید
فرشید
2021-01-03 8:08 ق.ظ

سپاس بیکران . شاد و تندرست باشید

ناشناس
ناشناس
2021-01-21 2:49 ق.ظ

کتابهای تاریخی انتشارات دافوس درنمایشگاه مجازی :۱- کتاب مطالب رنگارنگ تاریخ ایران :باتوجه به نقش ارزشمند تاریخ در زندگی بشر، لزوم مطالعه آن برکسی پوشیده نیست. اما برای همگان این امکان وجود ندارد که تاریخ را مورد تجزیه و تحلیل قرار داده و آنچه که موجب ترقی و سعادت بشر گردیده سرمشق خود قرار دهند و آنچه موجب سقوط و تباهی دیگران شده است از آن دوری نمایند. لذا لزوم تلخیص تاریخ و بیان تلخی ها وشیرینی های آن بیش از پیش نمودار می گردد.کتاب مطالب رنگارنگ تاریخ ایران درس های عبرت انگیز رابه راحتی در اختیار علاقمندان قرار داده… بیشتر..

محمدعلى
محمدعلى
2021-11-21 6:12 ق.ظ

تشكر از زحمات شما
لينك دانلود چند كتاب نبود ولى خيلى ممنونم

زهرا
زهرا
2020-04-05 11:26 ب.ظ

به شخصه عاشق تاریخم اما متاسفانه هیچوقت تضمینی نیست که تاریخ دست نخورده بمونه… متوجهید که چی می گم؟!

ali
ali
2020-10-28 2:13 ب.ظ

سلام چرا همه ی منابع شما درمورد هخامنشان مال دوره پهلوی هست چرا از قبل از پهلوی منابعی نداریم هخامنشی ها اصلا ایارنی نبودن یهودی بودن که توی منابع یهودی هم اومده یا اصلا چنین شخصیتی وجود ندارد که ایرانی باشد

داریوش
داریوش
Reply to  ali
2021-05-11 2:30 ق.ظ

باز اینا اومدن😐
منابع قبل از پهلوی؟
نقاشی های جهانگرادان از تخت جمشید و نظر دانمشندان یونانی😏👍
ایرانی نبودن؟ثابت کن پرفوسور👌😂

ali
ali
2020-10-28 2:16 ب.ظ

سلام چرا همه ی منابع شما درمورد هخامنشان مال دوره پهلوی هست چرا از قبل از پهلوی منابعی نداریم هخامنشی ها اصلا ایرانی نبودن یهودی بودن که توی منابع یهودی هم اومده یا اصلا چنین شخصیتی وجود ندارد که ایرانی باشد

علی
علی
Reply to  ali
2021-11-06 12:02 ب.ظ

مورخین غربی که دوره پهلوی نوشتن بکنار کتب باستانی یونانم بکنار کتب ایرانی امروز چی؟ اگه تونستی یه اثر از یهودیان در آثار هخامنشی پیدا کنی نتیجه میگیریم که هخامنشیان یهودی بودن واقعا کجا زندگی میکنید مطمئنید آدم امروزی هستید؟