دانلود کتاب اسرار سقوط احمدشاه

نام کتاب

اسرار سقوط احمدشاه دانلود

دانلود کتاب

×
           

شکیبا باشید، دانلود شما کمی دیگر شروع می‌شود.

با توجه به حجم بالای دانلودها، لطفاً «20» ثانیه صبر کنید؛ سپس دانلود شما انجام می‌شود. تا شروع دانلود می‌توانید از کانال تلگرام و یا صفحه اینستاگرام ما دیدن کنید.

زمان باقی مانده: 20

         

نویسنده

رحیم زاده صفوی + به اهتمام بهمن دهگان

موضوعات

تاریخ ایران

رمز (پسورد)

pdftarikhema.com

تهیه توسط

ناشناس

حجم

10.0 مگا بایت (MB)

قالب کتاب

PDF – پی دی اف

منبع الکترونیکی

کتابخانه تاریخ ما

 

 

 

 

 

کتاب اسرار سقوط احمدشاه اثر رحیم زاده صفوی به اهتمام بهمن دهگان است ؛یازدهم آبان ۱۳۰۲ شمسی احمد شاه آخرین فرد سلسلهٔ سلاطين قاجار به سومین و واپسین سفر اروپائی خود میرود، سفری که بازگشتی بدنبال ندارد لیکن آغازی است برای پایان سلطنت او و دودمانش سردار سپه که با دسیسه انگلیسیان، گام به گام و بدقت برای کسب قدرت در تلاش است، فریبکارانه احمد شاه را تا مرز کرمانشاه همراهی می کند. سلطان سست عنصر و سست ارادهٔ قاجار که سبب سفر خود را رسماً معالجه اعلام میکند، مسافرت فرنگ را گام و مجالی میداند برای ایجاد امکانات بهتر مبارزه با رضاخان اما بسیاری از سیاستمداران و آزادیخواهان ایران، این سفر را نشانه ترس و بزدلی شاه جوان و در واقع فرار از ایران برای حفظ پولهای هنگفتش می دانند. سردار سپه که میدان را برای ترکتازیهای خود از خصم خالی میبیند هوشیارانه از این فرصت سود میجوید تا با سرکوب مخالفین، به اهداف خود نائل آید.
مجلس دوره پنجم مجلس سرنوشت ساز و قاجار برانداز، در بیست و دوم بهمن ۱۳۰۲، توسط برادر و ولیعهد شاه محمد حسن میرزا افتتاح میشود. سید حسن مدرس، نماینده اول تهران از همان آغاز پرچم مخالفت با دیکتاتوری رضاخان را بدست میگیرد و اندک زمانی بعد در فروردین ۱۳۰۳، با جمعی از همفکران خود، گروه كوچك ولى نيرومند و پر سرو صدای «اقلیت» را بوجود می آورد. از سرشناسان این اقلیت چهارده نفرى، ملك الشعراء بهار، حسن زعیم، اسماعیل عراقی، حائری زاده یزدی، محیی الدین شیرازی، علی کازرونی اخگر و دیگران هستند.
یکی از نخستین و مهمترین اقدامات اقلیت برای مبارزه با رضا خان، ترغیب احمد شاه است جهت بازگشت به ایران. آنان چنین میاندیشند که بازگرداندن و تقویت شاه دموکرات منش و مشروطه خواه با همراهی اقلیت مبارزه جوی مجلس و پشتیبانی اقشار گسترده و گوناگون مردم، می تواند سد استواری در برابر سلطه طلبی روزافزون رضا خان باشد. برای مأموریت خطیر و دشوار بازگرداندن احمد شاه به ایران کسانی نامزد میشوند. لیکن در پایان اندیشه ها، به گزینش محمدحسن میرزا نایب السلطنه و تأیید مدرس، رحیم زادهٔ صفوی انتخاب میشود. این کتاب ماموریت صفوی است از این ماموریت و شرح مسافرت او به اروپا.
Subscribe
دنبال کردن
guest
0 دیدگاه ها
Inline Feedbacks
View all comments